На новий трейлер «Бетмена» (The Batman) Метта Рівза, який показали на DC FanDome, чекали з нетерпінням. І він не розчарував, виявившись по самі кажанячі вуха наповненим цікавинками, атмосферою і, звісно ж, загадками, розгадати які глядач зможе лише подивившись фільм. Поки що ж з покадрового аналізу трейлера можна більш-менш збагнути, чого саме чекати від стрічки, яку ми побачимо в березні 2022 року.
Неонуар
Перший кадр трейлера цього разу мав на меті створити специфічну атмосферу. Поява перекусної з таким типом вікна це майже завжди данина поваги художнику Едварду Гопперу і його картині «Опівнічники» (Nighthawks), яка знаходиться у Інституті мистецтв Чикаго, де частково знімали The Batman. Вважається, що картина 1942 року і творчість Гоппера загалом сильно вплинули на такий кінематографічний жанр як film-noir, класична форма якого проіснувала за загальноприйнятим “каноном” з 1940 по 1958 рр. Водночас стилізовані та «приземлені» кримінальні стрічки з закрученим детективним сюжетом і новаторською операторською роботою часто знаходять відображення у сучасному кіно.
Можливо, звідти ж абревіатура «D.O.A.» на машині в іншому кадрі трейлера: хоча цей термін (dead on arrival, помер після прибуття) існував у поліцейському жаргоні задовго до того, як широкий загал дізнався про нього з однойменної стрічки 1949 р. За її сюжетом, смертельно отруєна людина намагається фактично розкрити власне вбивство. Фільм встиг отримати статус «public domain» (суспільне надбання), тобто скористатись його елементами може хто завгодно. Це стало причиною появи численних ремейків, найбільш сучасний з яких це фільм «Кейт» (Kate), зроблений для Netflix цього року. Чи буде у «Бетмені» щось схоже на цей сюжет? Не виключено.
Ріддлер
Новий трейлер починається з арешту Ріддлера (або ж Загадника, хоча у мене є великі питання до цього перекладу). Цікаво, що ми й досі не бачили обличчя Пола Дано, хоча у цьому трейлері принаймні видно його очі у віддзеркаленні у сцені допиту та на відео зі стріму (досить махровий реверанс у сторону «Темного лицаря» Нолана, однак також апґрейд звички ґотемських лиходіїв виступати по телебаченню). Можливо, такий підхід буде збережено й більшу частину фільму, але от чому — це велике питання. До речі про питання – фірмовий знак головний антагоніст фільму встигає до арешту намалювати на своєму капучино. Звісно ж, зелений колір на чашці й блюдці теж частина кольорової схеми цього персонажа. На допиті Ріддлер одягнений у форму Аркхемської лікарні, де ймовірно й тарабанить по стінах наприкінці трейлера.
Чергове послання лиходія до Бетмена та/або поліції — ще одне відсилання до справжніх серійних вбивць, проте на цей раз вже не Зодіака (шифри та звичка носити окуляри на масці, яка у Ріддлера, до речі, військова для екстремально холодної погоди), а Джека-Різника. Вважається, що невловний за стандартами 1888 року злочинець з Лондона надіслав поліції листа, яке починається словами «З пекла» (From Hell), у той час, як тут ми маємо «Побачимось у пеклі» (See You in Hell). Втім, важливо додати — досі не підтверджено що відправником був саме Різник, тож чи є дійсно відправником цієї записки (в якій нема жодної загадки) Ріддлер? Цікаво, що Бетмен ловив дуже схожого на лондонського “Джека” Різника у коміксі «Бетмен: Ґотем в світлі газових ліхтарів» (Gotham by Gaslight), дія якого відбувається у альтернативному стімпанківському Ґотемі у 1889 році. Натхнення від цього коміксу проглядається також у бет-костюмі Паттінсона (комір і шви, що їх видно на масці).
Наостанок додам, що Ріддлера називають “сірником” для “порохової діжки” Ґотема. “Сірник” Мелоун (“Matches” Malone) в коміксах про Бетмена — другорядний злочинець, якому “пощастило” померти так, що про це знав тільки Бетмен, який почав користуватися його персоною для роботи “під прикриттям”.
Бет-сигнал і Ґордон
Далі в трейлері ми бачимо один з найбільш «самопальних» бет-сигналів всіх часів, символ на якому зроблений за допомогою легкої модифікації прожектора чимось на кшталт молотка. На даху, де він встановлений у трейлері, відбувається багато чого, зокрема зустрічі Бетмена з Жінкою-Кішкою, якийсь вибух (від якого рятуватися доводиться присутнім Ґордону, Бетмену та Кішці).
Окрім як на даху, Джеймса Ґордона у виконанні Джеффрі Райта (який цьогоріч з’явився у “007: Не час помирати”) в трейлері видно під час арешту Ріддлера та під час похорону мера Дона Мітчелла.
Червоні капюшони та гральні карти
Трохи більше у новому трейлері показують банду з розмальованими обличчями і щонайменше двоє з них одягнені у щось з червоними капюшонами. Червоний Капюшон/Каптур (Red Hood), або Банда Червоних Капюшонів (Red Hood Gang) в коміксах — це один з хрестоматійних провісників майбутнього Джокера (який часто є формальним лідером подібної банди). Враховуючи дивні елементи, що їх помітили на знімальному майданчику, а також те, що фільм відбувається на другому році праці Бетмена (зазвичай Джокер з’являється саме в цей період) банда дійсно може бути підпорядкована комусь неочікуваному.
Ще один можливий натяк на Джокера можна помітити під час погоні Бетмена за Пінгвіном – поблизу чогось схожого на хімічне підприємство є вивіска, що здалеку нагадує гральну карту. У коміксах й правда є таке підприємство, що назване в честь гральної карти – Ace Chemicals. Це традиційне місце першої появи нового гравця в Ґотемі. У більш ранніх варіантах це була фабрика з виробництва гральних карт під назвою Monarch.
Ґаджети Бетмена
Куди ж Бетмену без певних «прибамбасів», хоча б і приземлених. Під час бійки з бандою він використовує якийсь схований у рукаві електрошокер і, можливо, ним же погрожує Пінгвіну у клубі. У цьому ж кадрі чудово видно характерні для Бетмена запозичені у ніндзя рукава, що дозволяють блокувати удар трьома шипами під кутом. Стріли на тій же ділянці костюма — запозичення з коміксів, але там їх носив не сам Бетмен, а Пазурі (Talons), бойове крило культу Суд Сов (The Court of Owls), яких ми побачимо у всій красі у грі Gotham Knights.
Окрема увага в трейлері дістається вінґсьюту, з яким Бетмен стрибає з годинникової вежі. Цей видовищний момент знімали рівно рік тому на одній з найбільш відомих архітектурних пам’яток Ліверпулю, готичній будівлі Royal Liver Building. Репетиції каскадерів потрапили в об’єктиви поодиноких (бо карантин) перехожих.
Вибухи, багато вибухів
У основному трейлері на подив багато вибухів. У одному випадку ми бачимо досить потужний біля залізниці, у іншому щось вибухає у тій самій будівлі, де на даху розташований бет-сигнал. Нарешті, третій вибух влаштовує Пінгвін в намаганнях позбутись Бетмена під час видовищної погоні (звісно ж, у нього не виходить), а четвертий застає Бетмена там само де до того машина врізалася у похорон.
Жінка-Кішка
Істотно уваги приділено в новому ролику й Селіні Кайл. На першому її кадрі (де видно лише чоботи), поруч можна впізнати за попередніми фото зі знімального майданчика Джона Туртурро в ролі Карміна Фальконе та Пінгвіна. За іншими кадрами видно, що у Кішки є власні бойові сцени в яких немає Бетмена, а також вогнепальна зброя (Glock 20). Однак, у кадрі, де вона заряджає пістолет, видно також і традиційні закріплені на рукавичках пазурі.
Окрема частина гардеробу Зої Кравіц для фільму — перуки. Цей варіант Селіни Кайл носить досить часту для коміксів коротку зачіску, а завдяки перукам (одна з яких практично ідентична фільму «Близкість» (Closer), де її носила Наталі Портман) і акторській майстерності швидко розчиняється як у кабінетах злочинних босів, так і у нічних клубах. Один з яких, досить імовірно, належить Освальду Кобблпоту на прізвисько…
Пінгвін
Після позитивної реакції на його появу у попередньому трейлері, збільшили також і кількість сцен з Коліном Фарреллом, якого дуже важко впізнати у ролі Пінгвіна. Він дивиться (судячи з усього) на те ж місце де пролунав вибух з вікна свого пентхаусу, неодноразово розмовляє з Бетменом, а також світить шрамами, золотими зубами і костюмом з краваткою-метеликом, який вочевидь натхненний серією графічних романів «Бетмен: Земля Перша» (Batman: Earth One).
Альфред (і не лише він) зі шрамами
Ще один зовнішній вигляд, який натхненний тією ж серією коміксів — вірний дворецький та наставник Брюса Вейна, Альфред Пенніуорт. Це перші кадри з Енді Серкісом, які ми бачимо (в попередньому трейлері був лише голос). Цікаво, що в обох випадках до зовнішнього вигляду додані шрами, кульмінацією яких в трейлері є понівечена спина самого Бетмена у виконанні Роберта Паттінсона. Крім досить свіжого синця (ймовірно, одна з куль, що вона не пробила броню головного героя) на спині і руках Брюса Вейна можна помітити щонайменше вісім чиїхось «автографів». Результат це першого року у якості Бетмена, чи навіть тренувань і подорожей Вейна — наразі невідомо.
Існує ймовірність що є якісь сюжетно релевантні шрами також на обличчі Ріддлера, яке нам саме тому можуть не показувати. Або ж він може отримати їх в процесі, зіткнувшись з Бетменом у рукопашному двобої (саме на це так налякано дивиться Селіна трохи далі: зверніть увагу на ледь помітну маску лиходія, коли його вовтузить Брюс).
Детективна робота
Сцен, в яких Бетмен «світить» голим торсом у трейлері дві і у другій з них можна розгледіти дуже багато цікавого. Вочевидь, як всі хороші кіношні детективи, Бетмен використовує візуалізацію у реальному світі з численними фото, що їх він розкладає по Бет-печері (яка є станцію Ґотемського метро що так і не почало працювати — ще один привіт “Землі Першій”). Фотографії переважно вказують на трьох жертв Ріддлера — прокурора Ґіла Колсона, комісара поліції Піта Севеджа (багато людей подумали що Savage – це відсилка на лиходія з коміксів DC Вандала Севеджа, та скоріше за все це просто збіг) та мера Дона Мітчелла. «Брехня», що вона згадується Ріддлером під час вбивства Мітчелла, яке ми бачили у минулому трейлері, якщо вірити цьому кадру це якесь «renewal» — оновлення, ремонт чи реставрація чогось у Ґотемі. Окремо Вейн виділив можливу причетність свого батька Томаса Вейна до ситуації в місті – вочевидь в цьому аспекті «Бетмен» може бути схожий на «Джокера» (Joker). Досить багато тут видно і з інтер’єру бет-печери: меблі (що трохи не вписуються) вочевидь притягнуті Брюсом та Альфредом з помістя, як і більша частина освітлення. Таке відчуття що Брюс згріб всі настільні лампи, що він їх знайшов у домі.
В цьому аспекті також досить цікаво виглядає один з моніторів Вейна, який має вертикальну орієнтацію, показаний у розфокусі і демонструє статус, судячи з усього, певних людей, за якими слідкує Бетмен.
Перестрілка
Один з найбільш видовищних моментів трейлера — намагання злочинців у вузькому темному приміщені пристрілити Бетмена, який «танкує» вистріли бронею. Цікаво, що якщо переглядати цю сцену покадрово, то можна помітити горизонтальній лінії, які рухаються знизу вверх, тож ми ймовірно бачимо не коридор, а дуже просторий ліфт.
Сцена також не дарма нагадує одну досить конкретну у фільмі “Бунтар Один. Зоряні Війни. Історія” (Rogue One: A Star Wars Story). У фільмів один опреатор-постановник, Ґреґ Фрейзер.
Масштаб подій
В одному з кадрів можна побачити поліцію, пожежників, гелікоптери і бозна-що (й кого) ще біля однієї з центральних муніципальних будівель міста. В іншій сцені Бетмену доводиться вести цілий натовп темним, затопленим приміщенням за допомогою сигнального вогню.
Налякані обличчя… Але ким налякані?
Одна з найбільш ефективних речей, що їх робить трейлер: безліч кадрів з наляканими обличчями основних персонажів, далеко не у всіх з яких можна зрозуміти, на чиї дії реагують – Бетмена, Ріддлера, обох одразу чи когось ще. Фактично, дії та методи Бетмена тут настільки ж приголомшливі, наскільки й злочини Ріддлера.
The Batman – це як The Terminator, але Бетмен
На останок про самого Темного Лицаря. У Брюса Вейна за версією Роберта Паттінсона є одна якість, яку ми ще, чесно кажучи, не бачили у жодного Бетмена — хоч і не найбільш міцної статури, проте цей Людина-Кажан максимально пробивний. Що і хто не стояли б на його шляху, ця страшенна сила іде, їде або просто рухається вперед з нелюдською впертістю від якої захоплює дух і стає трохи моторошно. Порівняння з Термінатором напрошується не лише з цього: сцена погоні за Пінгвіном має досить очевидну схожість з першим «Термінатором» (The Terminator), яку важко списати на простий збіг, зокрема кадри перевернутої машини і ніг що вони рухаються в її напрямку. В самому фільмі Джеймса Кемерона кульгава хода Термінатора знята практично таким самим кадром (і зі схожими чоботами) та ситуація з переворотом машини були відсиланням на не менш класичного «Шаленого Макса» (Mad Max). В цьому сенсі «Бетмен» Метта Рівза продовжує дуже цікаву кінематографічну традицію і вливає неочікувані елементи у вивірену суміш.
Жах на обличчі Пінгвіна і музична тема Майкла Джаккіно дають дорогу кадру, що він точно залишиться з глядачем надовго: затемнена фігура Бетмена як чогось неминучого і страшного, перевернута в кадрі догори дриґом так, ніби цей неправильний світ потребує не менш неправильного захисника, що він ходить по стелі (подібні аналогії властиві теж саме нуару). Ну а ще, звісно, зі стелі схожим чином звисають кажани. Ймовірно тому саме на цьому моменті з’являється анімований текстовий логотип, за який попередній трейлер встиг дістати одну з трьох номінацій на Golden Trailer Awards у липні цього року. Слід зазначити, що у новому трейлері всі написи похитує в кадрі — імітація того як вони виглядають коли зняті на плівку, хоча існує ймовірність, що як і у випадку «Джокера», титри спеціально знімали на 35 мм для того, щоб досягти такого ефекту.
І ще одна цікава річ наостанок. За субтитрами та офіційним україномовним перекладом Бетмен каже Ріддлеру «What have you done?» («Що ти накоїв?»), однак без наявності цих двох факторів люди не розчули цю фразу. Я особисто почув у цьому моменті «You finally did!», яке як відповідь на репліку Пола Дано має куди більше сенсу. Оскільки мені доводилось працювати на транскрибуванні тексту, я все ще думаю що почув правильно (чи принаймні ближче до істини). Випадки коли фразу або замінили в останній момент (коли субтитри і текст для перекладу вже були підготовані), або навпаки не замінили періодично стаються.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!